מהי החשיבות של תחבורה ציבורית בישראל?

 
מפעם לפעם אנו שומעים על הדרישות להחיל את התחבורה הציבורית בשבת. אנו קוראים כתבות על כך שהחבורה הציבורית בישראל לא מספיק יעילה, ודורשת שיפור מתמיד. עולה כמובן שאלה חשובה מאד – בעידן שבו ממילא יותר ויותר אנשים רוצים לרכוש רכב פרטי, האם עוד יש חשיבות בכלל לתחבורה הציבורית? כפי שנראה בהמשך, זה ממש לא נושא שאפשר להקל בו ראש - ומדובר על נושא בעל חשיבות עליונה.


 

כל הסיבות לתחבורה ציבורית יעילה

 
עלות נמוכה - אי אפשר להשוות בין העלות של תחבורה ציבורית, לבין העלות של אחזקת רכב פרטי. לשם השוואה, המחירים של הרכבים הפרטיים מתחילים בכמה עשרות אלפי שקלים, ומכאן רק מטפסים למעלה. הוסיפו לכך עלויות של ביטוח, וכמובן
עלויות הדלק - שבימינו מגיע למחירים אסטרונומיים. יוצא מכך שגם אם לא רכשתם רכב חדש, אתם תוציאו מידי שנה כמעט 10 אלף ש"ח על אחזקת הרכב, וזאת בהנחה שלא עשיתם תאונה, שאין צורך לטפל ברכב, וללא העלות של טסט.
לעומת זאת, נסיעה קבועה באמצעי תחבורה ציבורית, יובילו אתכם להוצאה מקסימלית של 1000-2000 ש"ח בשנה בלבד, בהנחה שאתם משתמשים בתחבורה בכל יום לפחות פעמיים.

איכות הסביבה - שוחרי איכות הסביבה מציינים פעמים רבות את הקשר החיובי בין שימוש באמצעי תחבורה ציבורית, לבין שמירה על הסביבה. ראשית, אמצעי התחבורה הציבורית החדשים נחשבים מזהמים פחות מרכבים פרטיים. מעבר לכך, כלי רכב אחד של תחבורה ציבורית, שאולי מזהם כמו רכב פרטי - יכול להכיל כמות הרבה יותר גדולה של נוסעים. כך, אנשים יכולים להגיע ליעד בזמן, ועם זאת הסביבה נותרת פחות מזוהמת.

בטיחות - אנו קוראים לצערנו מידי יום כמעט, על תאונות דרכים שמתרחשות. במקרה הטוב הדבר מסתיים בנזק לרכוש בלבד. במקרים רעים יותר בפצועים, וכמובן שמידי שנה יש גם מאות הרוגים בתאונות. לא פעם דבר נגרם מנהגים שנסעו יותר מידי שעות על הכביש, מנהגים שנסעו שיכורים, ומעוד שפע של סיבות. לעומת זאת, נהגי התחבורה הציבורית הם מיומנים פי כמה, ואחוז התאונות שבהן מעורב כלי רכב ציבורי הוא אפסי כמעט. הנסיעה היא בטוחה פי כמה, ומונעת מצב שבו אדם צריך לנהוג כשמצבו הבריאותי, הפיזי או הנפשי לא תקין לגמרי.

אין צורך ללמוד - עוד יתרון של התחבורה הציבורית, הוא שאין צורך להוציא רישיון כדי לעשות בה שימוש. יש לזכור שלא כל אדם מרגיש בנוח במהלך מבחני הטסט להוצאת הרישיון. כמו כן - עלויות השיעורים הן גבוהות מאד, ולא כולם יכולים להרשות זאת לעצמם. שימוש בתחבורה ציבורית, מייתר את התהליך.

 

להגיע לנתב"ג בתחבורה ציבורית

 
צריכים להגיע לנתב"ג מאזור ירושלים בתחבורה ציבורית? אתם מוזמנים ליצור קשר עם נשר תורס. נשר תורס היא חברת מוניות, שמעניקה שירות הסעות קבוע מבית הלקוח לנתב"ג ובחזרה. התעריפים של החברה הם קבועים, ומאפשרים ליחידים וקבוצות להגיע במהירות לנתב"ג, במחירים נוחים.